ReTraze
Island Plastic Yarn

Hos Day Et ønsket vi å ta steget videre enn å bare bruke resirkulerte materialer.

I samarbeid med ReTraze har vi derfor lagt til en QR-kode på hver veske i kolleksjonen, slik at du kan følge reisen fra avfall til ferdig produkt. ReTraze bruker blokkjedeteknologi for å lagre data sikkert, og med GPS-sporing og en unik brikke i garnet kan vi skape en transparent forsyningskjede og dele hele prosessen med deg. ReTraze-kolleksjonen kombinerer resirkulerte materialer med sporbarhet og er et lite, men viktig skritt på vår vei mot mer ansvarlig produksjon.

ID: 0x636e2e76.......904caef18999e5d46626

Island Plastic Yarn

Flasketype: PET‑flasker i gjennomsiktig og lys blå farge
Innsamlingssteder: Qingbang Island, Zhoushan Island, Zhejiang‑provinsen
Avstand til kysten: Innenfor 2 km
Ferdig garn: 100 % resirkulert polyesterfilament (FDY, DTY)

TXID: xa51af2de.......1c907ade02fed8e8d8d9

Flaskeinnsamling

Flaskene til ReTraze Island Plastic kommer hovedsakelig fra lokalsamfunn på øyene.

I tillegg har ReTraze vært en langsiktig sponsor av NGO-er som jobber med å rydde opp i plastavfall på øyene. De samarbeider med små gjenvinningsbedrifter, hostel-eiere, frivillige og turister for å drive plastopprydning. På noen av de mer avsidesliggende øyene, som Qingbang Island, brukes små komprimatorer til å presse plastflasker, som deretter transporteres med båt til hovedøya i Zhoushan, Zhejiang, Kina.

Vask & Chips

Sted: Huzhou City, Zhejiang-provinsen

GPS: 30°52’N, 120°04’E

Plastflaskene vaskes, knuses og smeltes ved anlegget i Huzhou, før de til slutt blir til 100% resirkulert polyester chips. ReTraze forbedrer sporbarheten til de resirkulerte chipsene og de etterfølgende produktene ved å legge til unike sporbare materialer i chipsene, slik at produktene fra ReTraze Island Plastic kan spores fysisk.

TXID: 0xf8cd86fc......8c008416074c1fd6b4c8

Garnspinning

Sted: Jiaxing City, Zhejiang-provinsen

GPS: 30°71’N, 120°71’E

Prosessen starter med å teste de fysiske egenskapene til ReTraze Island Plastic chips, inkludert fuktighetsinnhold, viskositet, urenheter og mer. Disse chipsene går gjennom prosesser som smelting, ekstrudering og avkjøling for å lage filamentgarn. Garnfabrikken i Jiaxing produserer kraftig garn til prosjekter, som 150D. ReTraze samarbeider også med andre garnfabrikker for produksjon av finere garn.

Kun garn som består laboratorietester, kan brukes til veving av stoff. Takket være de sporbare materialene, kan både garnet og det ferdige stoffet testes og identifiseres grundig.

TXID: 0x6a59e856......d3fd17adf8d29e4f6bd2